ZESPÓŁ DS. ZIELENI MIEJSKIEJ

Rola zieleni miejskiej

Zieleń miejska ma bezpośredni wpływ na to jak się czujemy w przestrzeni życiowej. Od wielu lat prowadzone są liczne badania, które wskazują na fakt, iż betonowa pustynia nie jest przyjaznym środowiskiem bytowania ludzi. A więc, co nam dają drzewa, krzewy i trawa wokół?

Po pierwsze – oczyszcza „atmosferę”. Dobroczynna rola roślin, w tym drzew, w oczyszczaniu powietrza znana jest od bardzo dawna. Zieleń miejska świetnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, ma nie tylko walory estetyczne, upiększając życiową przestrzeń, ale także stanowi „zielone płuca” filtrując powietrze. Chroni nas przed pyłami, zanieczyszczeniami i nieprzyjemnymi zapachami. Dodatkowo, drzewa zwiększają wilgotność powietrza, łagodzą różnice temperatur, osłaniają przed wiatrem, oraz chronią przed hałasem. Nieoceniona jest także rola zieleni miejskiej w tworzeniu tlenu.  

Po drugie – jest przestrzenią dla wypoczynku i relaksu. W parkach czy lasach miejskich latem możemy pobiegać, wypocząć na kocu, lub w hamaku, a zimą ulepić bałwana, czy pojeździć na biegówkach. Na mniejszych skwerach czy zieleńcach możemy wspólnie z sąsiadami sadzić kwiaty, rośliny ozdobne, czy nawet warzywa – miło spędzimy czas i poświęcimy się naszej pasji. Badania wykazały także, że ludzie którzy mają widok z okna na drzewa są dużo mniej zestresowani, i tym samym szczęśliwsi – we własnej ocenie, niż ci, którzy nie mają widoku na zieleń. Co ciekawe, badania prowadzone w Wielkiej Brytanii, Holandii i USA stwierdziły, że na osiedlach, przy których znajdują się parki przestępczość jest niższa o kilkadziesiąt procent!

Po trzecie – to ostoja dzikich miejskich zwierząt. Obcowanie z przyrodą jest cenne dla ludzi w każdym wieku, ale szczególnie dla dzieci, gdyż stanowić może świetne pole doświadczalne i miejsce rozwijania pasji. Środowisko jest fascynujące o każdej porze roku, a możliwość obserwacji nawet jednego drzewa daje możliwość poznania kolejnych faz jego rozwoju, i  z pewnością zaobserwowania nawet kilkunastu gatunków ptaków.

  

 

projekt dofinansowany ze środków 

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich